niedziela, 22 stycznia 2012

Człowiek - zagadka

Kim tak naprawdę jest Człowiek ?
To ktoś, kto został stworzony na obraz i podobieństwo Pana Boga. Co to znaczy? Tutaj pozwolę sobie przytoczyć odpowiedni cytat z portalu gotquestions.org:
„Istniejąc na „obraz” i „podobieństwo” Boga musimy zrozumieć, że oznacza to, iż zostaliśmy stworzeni by być podobnymi do Boga. Adam nie był podobny do Boga w sensie fizycznym, tak jakby Bóg posiadał ciało i krew. […]
Obraz Boga odnosi się do nieśmiertelnej części człowieka. Określa człowieka jako tego, który nie stanowi części świata zwierzęcego, obsadza go w roli „pana”, czyli w roli, której chciał dla niego Bóg, i daje mu zdolność do porozumiewania się ze Stwórcą. Jest to podobieństwo duchowe, moralne i społeczne. Duchowo człowiek został stworzony jako istota racjonalna, o wolnej woli, innymi słowy człowiek może myśleć i wybierać. Jest to obraz Bożego intelektu i wolności. Za każdym razem, kiedy ktoś stwarza jakąś maszynę, pisze książkę, maluje obraz, słucha muzyki (np. symfonicznej), oblicza jakąś sumę lub nadaje imię zwierzęciu, ta osoba daje wyraz temu, że zostaliśmy stworzeni na obraz Boży."

To naprawdę piękne i mądre słowa. Warto je zapamiętać !

Jednak, nie każdy z nas jet wierzący, dlatego teraz przedstawię drugą, bardziej ogólną definicję „człowieka”.
Człowiek, to osoba, która jest przede wszystkim tolerancyjna, kulturalna i obdarza siebie oraz innych szacunkiem. Oczywiście to nie są wszystkie cechy, ale należą one do najważniejszych i mimo pozorów najtrudniejszych do osiągnięcia, nad którymi trzeba dużo pracować. W związku z tym rodzimy się istotami żywymi, a człowiekiem stajemy się przez całe życie, bo przecież nie od razu potrafimy być tolerancyjni czy kulturalni. To cechy, które nabywamy w dzieciństwie, jak i w późniejszym okresie naszego życia.


To tyle. Lubię tajemnice, a szczególnie lubię je odkrywać i przekazywać w zrozumiały (co nie znaczy prosty!) sposób. Mam nadzieję, że wszystko konkretnie i rzeczowo zostało wyjaśnione. Jeśli nie, proszę o ewentualne pytania w komentarzach. ; )

1 komentarz:

  1. To drugie tłumaczenie przypomina mi teksty (dot. "nieludzkich" zachowań) z rodzaju: "To nieludzkie" albo "To nie jest człowiek". Rozumiem o co chodzi ludziom mówiącym takie rzeczy, ale pogodziłem się z tym, że istota ludzka zachowuje się najróżniej.
    Bardziej mi się podoba widoczna w dalszej części wpisu chęć samodoskonalenia.
    A Biblię, choć jestem słabym agnostykiem, uważam za ważną i wiele wartą księgę.

    OdpowiedzUsuń